Cost of Producing a Chick: Complete Calculation

Deal Score0
Deal Score0

Cost of producing a chick is very important either economically and business perspective, most people do not know how to calculate the cost of producing a chick. Today i will teach how you can calculate it.

Cost of Producing a chick

Chick Producing Calculation

All figures used in calculation are supposition, 

Cost of Producing a Chick:

Total Feed Intake of a broiler Breeder female is 60 kg.

Cost Per Kg of feed = Rs. 40/-

Total Feed Cost per female = 60*40 =  Rs. 2400/-

Feed is 70% of total Cost  hence,

Total Cost of per female is = 2400*100/70 =  3428

Total cost of a female = 3428

  • Assume for each ten fertile females we need a male Then Male cost is 10% of female cost.

So, Male cost per female = 10%(3428) Rs. 343 per female

So cost of a fertile female= 343+3428  = 3771

  • Total Eggs Produced by a female = 180
  • Total Chicks Produced by a female = 140

Cost per egg = 3771/180 = 21

Cost per chick = 3771/140 = 27

Cost  is 27 rupees.

This is all for today if you feel any problem regarding this calculation, contact us

For all kind of books related to Poultry visit our website Veterinary Discussions

 

Kashif Khan
We will be happy to hear your thoughts

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Veterinary Discussions
Logo
Enable registration in settings - general